You are here

Committees

Access to Justice Committee - Bankruptcy Courts' Subcommittee
Honorable Christopher J. Panos, Bankruptcy Court for the District of Massachusetts, Chair
Honorable Peter Cary, Bankruptcy Court for the District of Maine
Honorable Bruce A. Harwood, Bankruptcy Court for the District of New Hampshire
Honorable Edward A. Godoy, Bankruptcy Court for the District of Puerto Rico
Honorable Diane Finkle, Bankruptcy Court for the District of Rhode Island
Leslie Storm, Clerk of Court for the First Circuit Bankruptcy Appellate Panel
Mary Sharon, Clerk of Court for the Bankruptcy Court for the District of Massachusetts
Rachel Parker, ECF Case Administrator for the Bankruptcy Court for the District of Maine
Kerri Mikolaities, Administrative Manager for the Bankruptcy Court for the District of New Hampshire
Graciela Muniz, Generalist Clerk for the Bankruptcy Court for the District of Puerto Rico
Amy Geraghty, Operations Supervisor for the Bankruptcy Court for the District of Rhode Island

Access to Justice Committee - District Courts' Subcommittee
Honorable Joseph N. Laplante, District Court for the District of New Hampshire, Chair
Honorable Samantha D. Elliott, District Court for the District of New Hampshire
Honorable Karen Frink Wolf, District Court for the District of Maine
Honorable Jennifer Boal, District Court for the District of Massachusetts
Honorable Marshal Morgan, District Court for the District of Puerto Rico
Honorable Patricia A. Sullivan, District Court for the District of Rhode Island
Leslie Storm, Clerk of Court for the First Circuit Bankruptcy Appellate Panel
Christa Berry, Clerk of Court for the District of Maine
Nora Tyer-Witek, Clerk of Court for the District of Rhode Island
Sabra V. Mitchell, Chief Deputy Clerk of Operations for the District of Massachusetts
Marc Veilleux, Career Law Clerk for the District of Maine
Daniel C. Hohler, Pro Se Law Clerk / Career Law Clerk for the District of Massachusetts
Jenifer Ackerman, Pro Se Law Clerk for the District of New Hampshire
Rebecca Kellogg de Jesus, Pro Se Law Clerk for the District of Puerto Rico
Meghan Kenny, Case Administrator for the District of Rhode Island

Alternative Sentencing Committee
Honorable Leo T. Sorokin, District Court for the District of Massachusetts, Co-Chair
Honorable William E. Smith, District Court for the District of Rhode Island, Co-Chair
Honorable Lance E. Walker, District Court for the District of Maine
Honorable Joseph N. Laplante, District Court for the District of New Hampshire
Honorable Silvia Carreño-Coll, District Court for the District of Puerto Rico
Honorable M. Page Kelley, District Court for the District of Massachusetts

Civics Education and Outreach Committee
Honorable O. Rogeriee Thompson, Court of Appeals for the First Circuit, Chair
Honorable Lara Montecalvo, Court of Appeals for the First Circuit
Honorable Jon D. Levy, District Court for the District of Maine
Honorable Patti B. Saris, District Court for the District of Massachusetts
Honorable Landya B. McCafferty, District Court for the District of New Hampshire
Honorable Mildred Cabán, Bankruptcy Court for the District of Puerto Rico
Honorable Gary S. Katzmann, United States Court of International Trade
Susan J. Goldberg, Circuit Executive for the First Circuit

Information Technology Committee
Honorable Allison D. Burroughs, District Court for the District of Massachusetts, Chair
Honorable O. Rogeriee Thompson, Court of Appeals for the First Circuit
Honorable Timothy S. Hillman, District Court for the District of Massachusetts
Honorable Joseph N. Laplante, District Court for the District of New Hampshire
Honorable Michael A. Fagone, Bankruptcy Court for the District of Maine
Honorable Edward A. Godoy, Bankruptcy Court for the District of Puerto Rico
Susan J. Goldberg, Circuit Executive for the First Circuit
Nora Tyer-Witek, Clerk of Court for the District of Rhode Island

Judicial Wellness Committee
Honorable Jeffrey R. Howard, Court of Appeals for the First Circuit, Chair
Honorable Nancy Torresen, District Court for the District of Maine
Honorable Indira Talwani, District Court for the District of Massachusetts
Honorable Aida M. Delgado-Colón, District Court for the District of Puerto Rico

Pattern Jury Instructions Committee
Honorable Nancy Torresen, District Court for the District of Maine, Chair
Honorable Allison D. Burroughs, District Court for the District of Massachusetts
Honorable Mary McElroy, District Court for the District of Rhode Island

Post-Pandemic Operations Committee
Honorable Raúl M. Arias-Marxuach, District Court for the District of Puerto Rico, Co-Chair
Honorable John J. McConnell, Jr., District Court for the District of Rhode Island, Co-Chair
Honorable John A. Woodcock, Jr., District Court for the District of Maine
Honorable Denise Casper, District Court for the District of Massachusetts
Honorable Samantha D. Elliott, District Court for the District of New Hampshire
Honorable Katherine A. Robertson, District Court for the District of Massachusetts
Honorable Janet Bostwick, Bankruptcy Court for the District of Massachusetts
Daniel Lynch, Clerk of Court for the District of New Hampshire
Monica Bigley, Clerk of Court for the Bankruptcy Court for the District of Maine
Tracy Uhrin, Chief Deputy Clerk for the District of New Hampshire
Frank Perry, Chief Deputy Clerk for the District of Rhode Island
Félix A. Martínez, Chief Deputy Clerk for the Bankruptcy Court for the District of Puerto Rico
Julio M. Davila, Systems Manager for the District Court for the District of Puerto Rico

Workplace Conduct Committee
Honorable Jeffrey R. Howard, Court of Appeals for the First Circuit, Chair
Honorable Mark G. Mastroianni, District Court for the District of Massachusetts
Honorable Silvia Carreño-Coll, District Court for the District of Puerto Rico
Honorable John J. McConnell, Jr., District Court for the District of Rhode Island
Honorable Andrea Johnstone, District Court for the District of New Hampshire
Honorable Patricia A. Sullivan, District Court for the District of Rhode Island
Honorable Peter G. Cary, Bankruptcy Court for the District of Maine
Susan Goldberg, Circuit Executive for the First Circuit
Ricardo Carrillo-Lopez, United States Probation Officer for the District of Puerto Rico
Jessica Shelton, Law Clerk to Judge O. Rogeriee Thompson, Court of Appeals for the First Circuit
Maria Pintado-Espiet, Courtroom Deputy for the District Court for the District of Puerto Rico

Jury Plan Committee (concluded September 2020)